اف تی سنتر

آموزش ساخت افکت دود در فتوشاپ

آموزش ساخت افکت دود در فتوشاپ

در این آموزش که یکی از مباحث آموزش فتوشاپ است به شما نشان خواهیم داد چگونه با استفاده از تعدادی براش و لایه adjustment یک افکت تایپوگرافی دود(آموزش ساخت افکت دود در فتوشاپ) خلق کنید. این آموزش یکی از ساده ترین آموزش های فتوشاپ است که شما می توانید آن را در مدت ۵ الی ۱۰دقیقه انجام دهید.

مرحله اول

ابتدا در برنامه فتوشاپ یک صفحه جدید در اندازه ۱۲۰۰*۱۹۲۰ پیکسل باز کنید و سپس یک لایه ایجاد کرده و بعد از قسمت layer style, Gradient overlay را انتخاب نمایید تا پنجره مربوطه باز شود. در پنجره باز شده style را به Radial تغییر داده و تیک گزینه reverse را بزنید و بعد بر روی کادر رنگ در قسمت gradient کلیک نمایید تا پنجره مربوط به آن باز شود. رنگ سمت چپ را #۰۷۰۹۰a و سمت راست را #۲۰۲b35 قرار دهید.

آموزش ساخت افکت دود در فتوشاپ

مرحله ۲

در این مرحله یک نوشته به دلخواه تایپ نمایید. در اینجا ما نوشته Smoke را تایپ می نماییم. بعد از تایپ متن مورد نظر به مسیر Filter > Blur رفته و گزینه Motion blur را انتخاب و در پنجره باز شده تنظیمات مربوطه را انجام Angle=90 و Distance=40 و بعد بر روی دکمه ok کلیک نمایید.

آموزش ساخت افکت دود در فتوشاپ

مرحله ۳

در این مرحله به مسیر زیر رفته و تنظیمات مربوطه را همانند تصویر انجام دهید.

Filter > Distort > Wave در پنجره باز شده Number Generators=3, 10 و ۳۴۶ را در قسمت wavelength, 5 و ۳۵ را در قسمت Amplitude وارد نمایید.

آموزش ساخت افکت دود در فتوشاپ

 مرحله ۴

در این مرحله از منوی Filter > Blur گزینه Gaussian Blur را انتخاب نمایید و در پنجره باز شده عدد قسمت Radius را به ۱۰ تغییر دهید. بعد از انجام این کار لایه متن خود را داخل یک فولدر قرار دهید. برای انجام اینکار لایه متن را انتخاب و با زدن کلید Ctrl + G لایه متن خود را داخل فولدر قرار داده و Blend mode آنرا به Color Dodge تغییر دهید. تا به اینجا کار شما باید تصویری همانند شکل زیر داشته باشید.

آموزش ساخت افکت دود در فتوشاپ

مرحله ۵

در این مرحله یک لایه جدید ایجاد کرده و از منوی Filter > Render گزبنه Clouds را انتخاب نمایید. توجه کنید که foreground مشکی و background سفید باشد. بعد از انجام این کار Blend mode لایه را به Color Doge تغییر دهید و بعد از منوی layer > Layer Mask گزینه Reveal All را انتخاب نمایید تا بر روی لایه مربوطه ماسک ایجاد شود حال ابزار براش را انتخاب و درصد Hardness را به صفر تغییر داده و با توجه به سلیقه خود قسمت هایی از تصویر را ماسک نمایید.

آموزش ساخت افکت دود در فتوشاپ

مرحله ۶

در این مرحله در قسمت پالت Layers یک فولدر جدید ایجاد و Blend mode آنرا به Color Dodge تغییر داده و داخل آن یک لایه جدید ایجاد نمایید. حال نوبت به اعمال براش دود بر روی نوشته می رسد که برای انجام این کار ابتدا براش Qbrushes را دانلود و داخل مسیر نصب برنامه و داخل فولدر Presets\Brushes کپی نمایید. بعد از انجام این کار ابتدا ابزار Brush و بعد براش ۲۱ Smoke Brush را انتخاب و با توجه به سلیقه خود بر روی قسمتی از نوشته کلیک کنید تا براش دود بر روی نوشته اعمال شود. نکته قابل توجه: اگر بعد از انتخاب براش و اعمال آن بر روی نوشته تغییری مشاهده نکردید باید ابتدا رنگ foreground را به سفید تغییر دهید بعد به اعمال براش دود بر روی نوشته بپردازید.

آموزش ساخت افکت دود در فتوشاپ

مرحله ۷

با اعمال چند تا براش دود باید تصویر شما مانند شکل زیر باشد.

آموزش ساخت افکت دود در فتوشاپ

مرحله ۸

در این مرحله بالای همه لایه ها و فولدرها یک لایه جدید ایجاد و با ابزار Gradient Tools رنگ لایه را مشکی و سپس به مسیر Filter > Texture رفته و گرینه Texturizer را انتخاب نمایید تا پنجره مربوطه باز شود. در پنجره باز شده تنظیم زیر را اعمال و بر روی دکمه Ok کلیک نمایید.

Scaling = 100 – Relief = 4 – Texture = Canvas – Light = top

توجه : در بعضی از ورژن های برنامه فتوشاپ باید به مسیر زیر رفته و تنظیمات را اعمال نمایید.

Filter > Filter Gallery > Texture > Texturizer

بعد از اعمال فیلتر مربوطه بر روی لایه باید Opacity آنرا بر روی ۱۰% قرار دهید.

آموزش ساخت افکت دود در فتوشاپ

مرحله ۹

در این جا کار شما به پایان رسید و موفق به ایجاد یک نوشته با افکت دودی در فتوشاپ شده اید حال با یک سری تغییرات به دلخواه و با توجه به نوع سلیقه خود می توانید نوشته خود را جذاب تر نمایید.

به عنوان مثال می توانید به مسیر زیر رفته و در پنجره باز شده بدون هیچ تغییر بر روی دکمه ok کلید نمایید.

Layer > New Adjustment Layer > Invert

در انتها کار شما باید همانند شکل زیر باشد.

آموزش ساخت افکت دود در فتوشاپ
آموزش ساخت نوشته با افکت دود در فتوشاپ
فروردین ۱۵, ۱۳۹۶

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

avatar
wpDiscuz
تمامی حقوق متعلق به اف تی سنتر می باشد.