اف تی سنتر

آموزش ترسیم دیاگرام معماری

دیاگرام معماری

این مقاله آموزش اسکیس معماری به شناخت دیاگرام معماری می پردازد. در طول اعصار، انسان از تکنیک های بصری مختلفی برای القای منظور خود استفاده کرده است کلماتی مانند ترسیم، تصویر، طرح، نقشه، نقاشی و … همه نشان از رویکردهای مختلفی برای بیان بصری یک ایده با مفهوم، با درجات متفاوتی از دقت و جزئیات می باشند. هریک از این روش ها، به نسبت به منظور، الویت ها و ارزش گذاری های مختلف تنظیم شده اند.

ریشه شناسی دیاگرام

دیاگرام یک نوع بیان گرافیکی است که در رشته ها و حوزه های مختلف مورد استفاده قرار گرفته شده. ریشه شناسی این کلمه به زبان لاتین و یونانی و کلمه diagramma به معنی نمادین شده، نوشته شده، یا ترسیم شده باز می گردد. خود این کلمه به دو بخش dia به معنای درمیان و یا بینابین و gramma یه معنای ترسیم، نماد، علامت و یا خط قابل تفکیک است.

تعریف کلی دیاگرام

در طی قرون متوالی این تعریف کلی گسترش یافته به طوری که درحال حاضر دیاگرام با مفاهیمی همچون اسکیس، کروکی، طرح، الگو، کاریکاتور، لوگو، نماد، تمثیل، پیکتوگرام و ایدوگرام هم پوشانی دارد. در معماری، به خصوص از ۱۹۸۰ به این طرف، دیاگرام به مفهوم پیچیده ای تبدیل شده و مباحث و مراودات نشری بسیاری را دامن زده است.

بسیاری تلاش براین داشته که تعریف دقیقی از این واژه به دست آورند، ولی هیچ کدام از این تعاریف قابلیت در برگرفتن جنبه های مختلف این مفهوم چند بعدی را نداشته اند. به همین دلیل، در محافل نظری معماری توافق کمی در تعریفی واحد از دیاگرام وجود دارد که آن را از مفاهیم گسترده دیگر مانند رسم، اسکیس، کروکی، طرح، نقشه، نماد، نمونه سازی، مدل سازی، تصویر و یا تمثیل جدا سازد.

آیا دیاگرام ها برای ساده سازی ترسیم می شوند؟

باوجود این، می توان گفت که به صورت کلی، دیاگرام نوعی ساده سازی یک موضوع پیچیده به صورت گرافیکی می باشد که اجازه سریع تر و بهتر درک کردن و ارائه یک موضوع را به ما می دهد. اما این به آن معنا نیست که درک همه دیاگرام ها آسان باشد. در واقع بسیاری از دیاگرام ها کاملاً پیچیده، مبهم و حتی عمداً کدگزاری شده هستند که کشف و درک مفاهیم آن بسیار دشوار می باشد.

این موضوع و این واقعیت که در مقایسه با رسم فنی، اسکیس و یا نقاشی، دیاگرام از جزئیات و جذابیت بصری کمتری برخوردار است، باعث شده که در طول تاریخ این نوع بیان تصویری به دیاگرام ارجهیت داده شده و قابلیت های زیبایی شناسی و بیان بصری دیاگرام مورد کم توجهی قرار گیرد. با این وجود دیاگرام دارای قابلیت بیان آن دسته از خصوصیات معماری می باشد که به راحتی قابل مشاهده تشخیص و یا ارائه نیستند.

عملکرد دیاگرام

با توجه به ریشه این کلمه، می توان گفت که دیاگرام اغلب یک نماد تصویری از نیروها، روابط و یا سلسله مراتب بین عناصر مختلف یک ایده و یا یک طرح معماری می باشد. یک دیاگرام چگونگی شکل گیری، روابط ساختاری و یا نحوه عملکرد یک ایده معماری را نشان می دهد. در معماری، دیاگرام کد ژنتیکی یک طرح را آشکار می کند، که دارای حداقل اطلاعات لازم برای گسترده کردن طرح نهایی می باشد.

به عبارت دیگر، دیاگرام عناصر اصلی و اساسی یک ایده معماری را تعریف کرده و سپس مقررات مربوط به نیروها و ارتباطاتی که می بایست بین این عناصر وجود داشته باشند را تنظیم میکند. در این راستا، دیاگرام با اسکیس، رسم فنی و یا نقاشی متفاوت است چراکه دیاگرام کمتر به ظواهر ارائه و یا دقت ترسیم توجه دارد.

در معماری دیاگرام ها را می توان به دو دسته کلی تقسیم کرد. دیاگرام های تحلیلی و دیاگرام های خلاقانه.

دیاگرام های تحلیلی به بررسی موضوعات موجود پرداخته، درحالی که دیاگرام های خلاقانه برای ایجاد یک عنصر، ایده و یا یک طرح جدید استفاده می شوند.

هرکدام از این گروه دیاگرام ها دارای گروه های فرعی و زیر مجموعه های خود بوده که به نسبت نحوه استفاده و کاربرد دیاگرام تعیین و تنظیم می شوند. اما به طورکلی، دیاگرام، یک نوع بیان گرافیکی است که برای ارائه سریع و درک بهتر پیچیدگی های معماری استفاده شده و با جداسازی اجزای اساسی و برجسته کردن روابط بین آنها کد ژنتیکی یک مفهوم و یا یک موضوع را آشکار می سازد.

به همین دلیل دیاگرام یکی از ابزارهای مهم طراحی، فهم و ارائه معماری است که معمار را به تفکر و بهینه و مؤثر تشویق کرده و باعث می شود که وی سریع تر و بیشتر به مهم ترین عناصر معماری بپردازد.

انواع و تعدد خط، فلش، رنگ، هاشور و… در دیاگرام ها معانی مختلفی دارند که از کنارهم قرار دادن آنها در یک تحلیل به بیان مفاهیم متفاوتی می پردازد. این نکته با اهمیت است که دیاگرام همانند نت برداری های سریع از یک متن می باشد که نهایتاً برای خوانده شدن کلی آن فقط نیاز است تا یک بار این دیاگرام ها مورد بازخوانی قرار گیرد.

کارکرد دیاگرام در معماری

دیاگرام معماری می توانند دید خیلی روشنی از سایت برای مخاطبی که سایت را ندیده تداعی کند. تعریف جهت شمال جغرافیایی، محورهای سایت، نقاط مهم و تأکید کننده و … می تواند در درک سایت بسیار کمک کند. هر دیاگرام می تواند بیان کننده یک موضوع خاصی باشد.
هر دیاگرام می تواند بیان کننده موضوع خاصی باشد و به تشریح یا تعریف موقعیتی بپردازد. معمولاً دیاگرام ها در معماری، شهرسازی، معماری منظر، معماری داخلی از جنس ترسیمی هستند و همه در بیان محتوا در زمینه های مختلف با یکدیگر متفاوت هستند.

دیاگرام معماریدیاگرام معماری

دیاگرام معماریدیاگرام معماری

مطالب مرتبط

فروردین ۱۵, ۱۳۹۶

دیدگاه بگذارید

1 دیدگاه فعال "آموزش ترسیم دیاگرام معماری"

avatar
مرتب سازی بر اساس:   جدیدترین | قدیمی ترین | بیشترین تعداد رای
سیده نگار ایرانمنش
مهمان
سیده نگار ایرانمنش

عالی بود

wpDiscuz
تمامی حقوق متعلق به اف تی سنتر می باشد.