اف تی سنتر

نکات مهم و کلیدی در سئو سایت و افزایش رتبه

سئوی داخلی سایت

سئوی داخلی سایت (On page SEO) مجموعه ای از فعالیت های شما در نحوه ارائه محتوا، سئوی کلی سایت و رعایت اصول سئو و بهینه سازی سایت می باشد که برای رنکینگ بهتر سایت در نتایج گوگل باید در نظر گرفته شود. سئوی داخلی و سئوی خارجی وابسته و مکمل یک دیگر هستند. سئوی خارجی که لینک بیلدینگ را نیز شامل میشود، روندی است که نتیجه آن همیشه دست شما نخواهد بود. برتری سئوی داخلی در این است که همه چیز در کنترل خود شما می باشد. بنابراين خيلي مهم است که روش بهینه‌سازی درون صفحه به‌ درستی قبل از روش بهینه‌سازی بیرون صفحه انجام شود.

به طورکلی موتورهای جستجوگر برای تشخیص مفید بودن مطالب و مرتبط بودن آن کلمه سرچ شده با آن مطلب یک سری نکات را در نظر می گیرد و علت اینکه آن سایت در صفحه اول گوگل قرار می گیرد رعایت آن نکات می باشد که در این مقاله آموزش سئو قصد دارم چندین نکات مهم و کلیدی در سئوی داخلی سایت را معرفی نمایم.

نکات مهم و کلیدی در سئو سایت و افزایش رتبه

۱- عنوان صفحه

عنوان هر صفحه از مهمترین ملاک های سئوی داخلی و تشخیص مرتبط بودن مطالب شما با کلمات سرچ شده عنوان صفحه‌ می باشد و معمولا شامل کلمه کلیدی هدف گذاری شده در متن است. انتخاب عنوان مرتبط با موضوع و شامل کلمه کلیدی باعث می شود که در صفحه ی نتایج جستجوی گوگل، صفحه و سایت شما نیز به کاربران پیشنهاد شود.

مهمترین کلمه کلیدی هدف گذاری شده در متن را در عنوان سایت قرار دهید و در شروع عنوان سئوی مطلب خود از کلمه کلیدی استفاده نمایید و سعی کنید عنوان مطلب حداکثر طول آن ۷۰ کاراکتر باشد. عنوان صفحه در تگ title و در header صفحه قرار میگیرد. این عنوان برای کاربران تنها در تب های مرورگر قابل مشاهده است ولی روبات های گوگل بخوبی قادر به شناسایی و درک آن هستند.

۲- توضیحات متا

تگ توضیحات برای جذب بازدیدکننده به سایت اهمیت دارد چرا که این بخش در نتایج جستجو نمایش داده می شود. همانطور که از اسم آن مشخص است توضیحاتی را می توانید در مورد آن صفحه برای موتورهای جستجوگر وارد کنید. توضیحات متا مهمترین بخش برای جلب توجه مخاطبین و مشخص نمودن موضوع محتوای شما می باشد. تگ توضیحات شما شامل کلمه کلیدی هدف گذاری شده در متن و حداکثر ۱۵۰ کاراکتر باشد.

وجود کلمات کلیدی در تگ توضیحات به سئوی سایت شما کمک می کند.چیزی را که شما نمی توانید در عنوان توضیح دهید، می توانید در تگ توضیحات بنویسید، چرا که در تگ توضیحات می توانید از تعداد کاراکترهای بیشتری استفاده کنید.

۳- هدینگ یا عنوان ها در صفحه

برعکس تگ عنوان و تگ توضیحات متا، بخش هدینگ در صفحات وب سایت برای بازدیدکنندگان قابل مشاهده می باشد. تگ های هدینگ تگ هایی هستند که در زبان html از آن برای تیتر دهی به کلمات و جملات استفاده می شود. هدینگ ها ۶ شماره دارند ( H1, H2, H3, H4, H5 & H6 ) که هر کدام از آنها دارای اندازه و اهمیت متفاوتی در صفحات وب هستند. موتورهای جستجو موضوع و اطلاعات موجود در صفحه را از طریق همین هدینگ ها مخصوصا تگ h1 می یابند. هدینگ ها هدف یک وب سایت را در چند کلمه بیان می کنند. هیچ محدودیتی در تعداد کاراکترهایی که یک هدینگ می بایست داشته باشد وجود ندارد اما به طور معمول تا جایی که ممکن است کوتاه نوشته می شود تا توجه بازدیدکنندگان را به خود جلب کند.

جهت کمک به سئوی سایت خود، توصیه می شود از کلمه کلیدی هدف گذاری شده در متن در تگ هدینگ خود نیز استفاده کنید. همچنین توصیه می شود که از کلمه کلیدی هدف گذاری شده در متن در ابتدای محتوای تگ هدینگ استفاده شود. توجه کنید که یک صفحه نباید دو تگ h1 داشته باشد، همچنین محتوای تگ عنوان و هدینگ نباید مثل هم باشند.

۴- محتوای صفحه

محتوای سایت باید شامل کلمه های کلیدی انتخاب شده باشد. این کلمات شامل کلمات کلیدی هدف گذاری شده و مترادف آنها است و دقت داشته باشید که چگالی کلمات کلیدی خیلی زیاد نباشد. همچنین کلمات هدف را زمانی استفاده کنید که برای مخاطب مفهوم داشته باشد. مهمترین نکته کسب رضایت مخاطبین و حفظ کیفیت متن می باشد.

۵- تاثیر آدرس اینترنتی url بر سئو

در آدرس های اینترنتی url از کلمات کلیدی و کلمات درستی که محتوا را توصیف می کنند استفاده کنید. آدرس اینترنتی url تا حد زیادی ساختار سایت شما را بیان می کند و یک المان نسبتا مهم در سئو ی سایت محسوب می شود.

گوگل برای نام لینک اهمیت زیادی قائل است نام لینک هایی که مرتبط با مطلب آن صفحه و لینک آن صفحه استاتیک یا ثابت هستند مورد پسند موتورهای جستجو می باشد. یک آدرس اینترنتی url کوتاه و ساده بدون وجود موارد غیر ضروری در آن، مورد پسند روبات های خزنده موتورهای جستجو قرار می گیرد. به طور مثال نام لینک هایی که به شکل زیر باشند مورد پسند گوگل و موتورهای جستجوگر دیگر نیز می باشد.

۶- سئو تصاویر

بهینه سازی تصاویر برای موتورهای جستجو بسیار مهم می باشد زیرا موتورهای جستجو نمی توانند فهم درستی از متن ها و موضوع موجود در تصاویر داشته باشند اما مطمئنا می توانند متنی که درباره ی تصاویر در بخش alt نوشته می شود را درک کنند. متن جایگزین علاوه بر تاثیر بالا در جایگاه تصویر در نتایج گوگل مکان مناسبی برای قرار گرفتن کلمه کلیدی هدف می باشد. صفت alt یا همان متن جایگزین تصاویر فقط به هدف سئوی سایت استفاده نمیشود بلکه کارایی سایت شما را نیز بالا می برد.

برای مثال اگر کاربر سایت شما نابینا باشد، آنگاه screen reader، متن جایگزین تصویر را برای او می خواند و مفهوم تصویر رسانده می شود. همچنین بازدیدکننده ای که بارگذاری تصاویر را غیر فعال کرده است و یا به دلیل سرعت پایین اینترنت امکان لود تصاویر را ندارد، می تواند از همین متن جایگزین برای درک بهتر محتوا استفاده کند. وجود کلمه کلیدی در متن جایگزین نه تنها در رتبه دهی موتورهای جستجو به سایت شما موثر است بلکه باعث می شود تصاویر شما نیز در بخش جستجوی تصاویر گوگل رتبه ی خوبی کسب کنند.

۷- لینک های داخلی سایت

لینک بیلدینگ تنها شامل کسب بک لینک از سایت های دیگر نمیشود، بلکه لینک های داخلی سایت میتوانند باعث افزایش اعتبار صفحه ای که به آن لینک شده است شوند. هرچند که از طریق لینک های معتبر خارجی نیز می توان برای یک سایت اعتبار کسب کرد. اما لینک های داخلی باعث دسترسی و ایندکس شدن راحت تر صفحات سایت شما از طریق موتور های جستجو شده و موجب بهبود جایگاه یکدیگر خواهند شد.

گوگل پیشنهاد میکند که هر صفحه از سایت حداکثر با ۳ کلیک از صفحه اصلی قابل دسترسی باشد، این امر هم برای کاربران سایت خوشایند خواهد بود و هم ارزش لینک سازی داخلی را نمایان می سازد. متن لینک شده یا Anchor Text همانند متن جایگزین در تصاویر عمل میکند و توضیحاتی مختصر پیرامون صفحه مقصد به روبات های گوگل ارائه میدهد. صفحه مورد نظر در عبارتی پیشرفت خواهد کرد که با آن لینک شده است.

مطالب مرتبط

فروردین ۱۵, ۱۳۹۶

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

avatar
wpDiscuz
تمامی حقوق متعلق به اف تی سنتر می باشد.