اف تی سنتر

آموزش نحوه آبیاری باغچه

آموزش نحوه آبیاری باغچه

در این مقاله آموزش طراحی فضای سبز به آموزش نحوه آبیاری باغچه خواهیم پرداخت. در فصل گرم سال باغچه ها و گلدان ها نیاز به آبیاری هر روزی دارند، اما صرفه جویی در مصرف آب نکته مهمی است که هر باغچه داری باید آن را رعایت کند. اگر در مناطق گرم و خشک زندگی می کنید، بهتر است فواصل آب دهی کوتاه و مقدار آب برای آبیاری کم باشد. برای آبرسانی به گیاهان و درختان در باغ های بزرگ تر واقع در آب و هوای خشک، بهتر است از روش آبیاری قطره ای استفاده کنید.

در فصل گرم سال باغچه ها و گلدان ها نیاز به آبیاری هر روزی دارند، اما صرفه جویی در مصرف آب نکته مهمی است که هر باغچه داری باید آن را رعایت کند. اگر در مناطق گرم و خشک زندگی می کنید، بهتر است فواصل آب دهی کوتاه و مقدار آب برای آبیاری کم باشد. برای آبرسانی به گیاهان و درختان در باغ های بزرگ تر واقع در آب و هوای خشک، بهتر است از روش آبیاری قطره ای استفاده کنید.  

 به طور کلی کاشتن گیاهانی که آب را به خوبی در خود نگه می دارند روش خوبی برای استفاده بهینه از آب است. گیاهانی مثل خزه و جلبک موجب دیرتر از بین رفتن گیاهان اطراف خود می شوند.

آبیاری نقطه ای

علاوه بر آبیاری قطره ای، آبیاری نقطه ای هم روش بسیار کارآمدی است. گاهی پیش می آید که گیاهی را قلمه زده اید یا نهالی تازه کاشته اید، ولی از یاد میبرید این نقطه از باغچه نسبت به بقیه قسمت ها به آب بیشتری نیاز دارد. برای مراقبت از این نوع گیاهان می توانید بطری نوشابه بزرگی را پر آب کنید، اما در آن را کامل نبندید، سپس آن را سر و ته کرده و اطراف این گیاه تازه در خاک فرو کنید. این روش در مورد گلدان های ایوان و باغچه نیر بسیار کارآمد است، به ویژه اگر قرار باشد به مسافرت بروید و نتوانید چند روز به گل ها آب بدهید.

آموزش آبیاری نقطه ای

در مناطق خنک، معتدل و مرطوب بهتر است گیاهان را در فواصل طولانی تر آب دهید، زیرا خاک این مناطق آب را در خود نگه می دارد و بادهای موسمی موجب خنگ نگه داشتن گیاهان می شود. ابته نباید گیاه حساس به آب را در باغچه بکارید، زیرا خیلی زود آسیب می بیند و خشک می شود. این روش آبیاری برای درختان و بوته های مقاوم، مثل خانواده کاکتوس ها مناسب است، در حالی که بوته هایی مثل خیار و گوجه فرنگی، قلمه های تازه و درختچه های جوان بسیار آسیب پذیرند.

به طور کلی کاشتن گیاهانی که آب را به خوبی درخود نگه می دارند روش خوبی برای استفاده بهینه از آب است.  گیاهانی مثل خزه و جلبک موجب دیرتر از بین رفتن گیاهان اطراف خود می شوند، چون در مواقع خشکی هوا، آب را به بیرون پس می دهند و محیط پیرامون را مرطوب و خنک نگه می دارند. پس نسبت به کاشت خزه و جلبک در باغچه تان اقدام کنید.

مطالب مرتبط

فروردین ۱۵, ۱۳۹۶

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

avatar
wpDiscuz
تمامی حقوق متعلق به اف تی سنتر می باشد.