اف تی سنتر

سقف های پارامتریک

سقف های پارامتریک

از جمله مواردی که برای زیبایی سقف مورد استفاده قرار میگیرد طراحی سقف با روشهای مدرن و جدید است استفاده از مدل های جدید سقف می تواند معماری داخلی هر ساختمانی را متحول نماید. ما در این مطلب برای شما عکس های جدید و مدرنی از مدل های طراحی سقف های پارامتریک را برای شما به نمایش در آورده ایم تا با الگوبرداری از آن ها ایده های جذابی را برای سقف مکان مورد نظر خود در نظر بگیرید.

معماری پارامتریک یکی از جریان های آوانگارد معماری است. این روش در طراحی وابسته به نرم افزار های کامپیوتری است و رشد خودش را مدیون همین نرم افزار هاست. اگر بخوایم تعریفی از این روش داشته باشیم می تونیم بگویم که روش پارامتریک سعی می کند به کمک سیستم های کامپوتری و ماتریس ها و روش های ریاضی، روند پیچیده فکرکردن که به صورت ناخودآگاه انجام میشود را خودآگاه کند.

ریاضی همیشه بخشی از معماری بوده (اگر هندسه رو زیر شاخه معماری بدانیم) و این دانش روز به روز پیشرفت کرده و از جنبه های مختلف به معماری کمک کرده از سازه تا برنامه ریزی و فرم یابی.

معماری پارامتریک در سالهای آغازین زندگی و تولد خودش می باشد و در مسیر رشد می باشد. پارامتریسزم تنها یک ابزار برای کمک به معماری و این با ماست که چه کمکی از آن بخواهیم. لازم است که معماران پیش از انکه این جنبش از طرف سایر علوم به آنها تحمیل شود و یا تبدیل به یک مد بشود آنرا بشناسند. در اینجا به بررسی سقفهای پارامتیک در معماری داخلی می پردازیم:

سقف های موج دار پارامتریک

سقف های موج دار و پارامتریک هنری زیبا از معماری مدرن برای فضای داخلی است این سقف ها توسط معماران برای هر فضا به صورت سفارشی طراحی میشوند. که با استفاده از تخته های سه لایی و برش های CNC قوس هایی زیبا خلق میشود. جهت و میزان قوس ها با محاسبات ریاضی دقیق و پیچیده توسط معماران انجام میشود.

استفاده از دستگاه های CNC باعث ایجاد برش های دقیق و بدون درز میشوند که جلوه این سقف های زیبا را دو چندان میکند. این سقف ها معمولا برای فضا های تجاری بزرگ اجرا میشود و نسبتا با هزینه بالا همراه است.

parametric-roof-2

سقف پارامتریک

parametric-roof-4

 parametric-roof-5

 

نرم افزارهای مورد نیاز جهت طراحی پارامتریک

از جمله نرم افزار هایی که قابلیت دریافت پارامتر دارند revit ,grasshoper هستند. البته گرفتن خروجی هایی مثل grasshoper از رویت کار سختی می باشد. گرس هاپر مثل یک سینتی سایزر در موسیقی عمل میکند، ورودی داده میشود شما پارامتر هایی رو که توابع ریاضی هستند تعریف می کنید و خروجی متفاوت از ورودی به دست می آید.

مطالب مرتبط

فروردین ۱۴, ۱۳۹۶

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

avatar
wpDiscuz
تمامی حقوق متعلق به اف تی سنتر می باشد.