اف تی سنتر

طراحان برتر فضای سبز جهان

طراحان برتر فضای سبز جهان

برای هرکس در هر رشته‌ای، در هر زمینه ای و فیلد کاری،حائز اهمیت است که بزرگان رشته‌ی خود پیشکسوتان رشته‌ی خود را بشناسد و از آنها الگوبرداری کند. طراحی فضای سبز شاید به جز مواردی، زیاد در ایران به صورت علمی کار نشود، ولی هستند در دنیا طراحان نامی که طبق اصول و قواعد آثار برجسته‌ای از خود به جا گذاشتند و خود را الگوی کار دیگران قرار دادند. البته قرار دادن کسی به عنوان الگو در طراحی به معنی عقب بودن از آن کس است چرا که ما طراح‌ها حتما سبکی مخصوص به خود را داریم و باید به طور مستقل فکر و طراحی کنیم. در اینجا به معرفی برخی از طراحان برتر فضای سبز جهان می پردازیم.

خانم مارتا شوارتز Martha Schwartz

این خانم محترم اهل آمریکا، تحصیل کرده از هاروارد در رشته‌ی طراحی، نامزدی ۲۰مین طراح فضای سبز قرن ۲۰ را با خود یدک می‌کشد. با ۳۰ سال تجربه‌ی کاری، شاید سبک کار ایشان بسیار با کار ما متفاوت و فانتزی باشد چون ایشان در پروژه‌های خود در کمال تعجب به گیاه و آب اعتقادی ندارد و بیشتر مثل شرقی‌ها ترجیح می‌دهد با مفهوم طبیعت کار کند تا خود آن، ترجیح می‌دهد با سنگ و پلاستیک کار کند.

بیشتر به اشیا و باغچه‌های نوک تیز و از رنگ‌های روشن و مجسمه‌ها استفاده می‌کند. این خانم کلاً در زمینه‌های هنرهای زیبا و فضای‌سبز فعالیت می‌کند و رزومه کاری ایشان از پروژه‌های خصوصی تا پروژه‌های دولتی را شامل می‌شود. شرکت او در شهر های ماساچوست و لندن و کمبریج شعبه‌هایی هم دارد. از نمونه کارهای معروف او می‌توان به محوطه‌ی Docklands در دوبلین ایرلند، محوطه‌سازی در دانشگاه کمبریج و ماساچوست و چند مرکز خرید در نیویورک را اشاره کرد.

مارتا شوارتز

Singapore
Singapore – Kranji War Memorial and Gardens by the Bay Singapore

آنتونی گائودی Antoni Gaudí

اهل کاتالان بارسلونا و متولد سال ۱۸۵۲ بود. می‌توان به او لقب رویایی را داد چرا که سبک نئوگاتیک را با سبک محوطه‌سازی شرقی (ژاپنی و ایرانی) ادغام کرده از مسیر اصلی مدرنیسم عبور داده و در آن چنان رنگ و بو و روح طبیعتی دمیده که کسی تا بحال در این سبک چنین طرح‌هایی را کار نکرده است! جداً از هنر وی در آرشیتکتی و معماری که نمونه‌ی کار او کلیسای ” ساگرادا فامیلیا ” در بارسلونا است، او طراح چند پارک معروف در اسپانیا مثل پارک “گائول” در بارسلون هستش که پر است از عناصر طبیعت مثل ساحل دریای شبیه‌سازی‌شده و باغ سمندرها و غیره. این پارک یکی از پارکهای طبق اصول طبیعی در طبیعت می‌باشد که تاکنون ساخته شده که همه ساله هزاران گردشگر را به خود جذب می‌کند.

آنتونی گائودی

طراحی فضای سبز
Spain – Barcelona – Parc Guell

توماس دولیور چرچ Thomas Dolliver Church

آقای چرچ در سال ۱۹۰۲ در بوستون آمریکا به دنیا آمد. او نیز از مهمترین طراحان قرن ۲۰ به شمار می‌رود. او به خاطر توجه به چشم اندازها، وضعیت محلی پارک ، گیاهان و اصول کلاسیک و همچنین به خاطر توجه به نیازها و علایق مردم در پارک‌ها معروف است. باغچه‌های ساده و زیبا وکاربردی او در حینی که به خانه یا پارک وزن می‌دهد خود الهام گرفته از مدرنیته نیز بود . یکی از معروف‌ترین پروژه‌های کاری او طراحی حیاط خانه خودش در کالیفورنیا بود. همچنین طراحی دانشگاه برکلی که خود در آنجا تحصیل کرده ، دانشگاه سانتاکروز، محوطه سفارت آمریکا در هاوانا و کوبا و غیره برعهده او بود. همچنین کتاب « باغچه برای همه » کتاب مرجع در فضای سبز مدرن هم از نوشته‎ی اوست.

توماس دولیور چرچ

طراحی فضای سبز
USA Sonoma, CA – Donnell Garden

روبرتو برل مارکس Roberto Burle Marx

طراح برزیلی آقای برل مارکس، در سال ۱۹۰۹ در سائوپائولو به دنیا آمد او به خاطر معرفی سبک مدرن فضای‌سبز به برزیل شهرت پیدا کرد. او بیشتر از طراح فضای‌سبز یک گیاه شناس قهار هم بود و بیشتر گیاهان بومی برزیل که تعدادشان هم کم نیست را می‌شناخت و برای همین علاقه‌مند بود تا در اجراهای خود از گیاهان بومی برزیل استفاده کند. مثل نقاشی، او هم از سبک آبستره در طراحی استفاده می‌کرد و به بهترین نحوه ممکن طرح‌های خود را پیاده می‌کرد.

طرح‌های او حس بی‌وزنی و بی‌زمانی را به انسان القاء می‌کند و همیشه در طرح‌های خود بیشتر از خود طبیعت استفاده میکند تا تخریب طبیعت برای ایجاد فضای سبز! کمتر از طرح های دیپلمات و رسمی استفاده می‌کند و همیشه به صورت کپه‌ای گیاهانی که اکثرا از یک جنس هستند را با هم یکجا می‌کارد. و یا هرگز از گلها با رنگهای مختلف در یک جا استفاده نمی‌کند. سیستم آبنماهای او هم به صورت طبیعی ایجاد می‌شود تا مصنوعی و دست ساز. از نمونه کارهای او می‌توان به تفرجگاه ساحلی کوپاکابانا، پارک فلامینگو در ریو دوژانیرو، پارک سیتی سنتر کوالالامپور و غیره تنها بخش کوچکی از پروژه‌های او هستند.

طراح فضای سبز

طراحی فضای سبز
Brazil – Barra de Guaratiba – Farmhouse and chapel gardens

سر جفری جلیوک Sir Geoffrey Jellicoe

یکی از معروف ترین طراحان فضای‌سبز و آرشیتکت‌های انگلیسی می‌باشد . متولد سال ۱۹۰۰ و از معروفترین‌های عصر خود در فضای‌سبز بود. جدا از بازسازی و یا طراحی تعداد زیادی پارک و ویلا، او نویسنده‌ی بسیاری از کتاب‌های طراحی فضای‌سبز ومعماری فضای‌سبز نیز می‌باشد . به علاوه اینکه سازمان بین‌المللی طراحان فضای‌سبز IFLA نیز به دست او تأسیس شده و هم‌اکنون ۵۰مین سالگرد خود را جشن می‌گیرد. از میان پروژه‌های او می‌توان به محوطه یادبود جان اف کندی ، Hever Castle Gar، Sutton Place Garden اشاره کرد.

طراح فضای سبز

طراحی فضای سبز
England – Sutton Place Garden

خانم گرترود جکیل Gertrude Jekyll

اصولاً خانم‌ها ذوق و سلیقه‌ی خوبی در طراحی ها دارند . در مورد این خانم می‌توان گفت از بهترین طراحان در بین طراح‌های خانم در تمام دوران‌ها باشد . او متولد ماه ۲۹ نوامبر ۱۸۴۳ می‌باشد. از بچگی به باغچه و گلکاری علاقه‌مند شد و در دانشگاه در رشته‌های هنر و گیاهشناسی فارغ‌التحصیل شد و با گردش چشم‌هایش در دیدن و حس کردن رنگها بیش از ۴۰۰ باغچه‌ی بسیار زیبا در انگلیس و آمریکا و اروپا خلق کرد. باغچه برای او مثل یک بوم نقاشی بود و گلها هم حکم رنگ‌ها را داشتند و او به خوبی کاربرد گیاهان مختلف در فضاهای مختلف را بلد بود. از باغچه‌هایی مثل Greywalls،Hestercombe ،Sandwich و تعدادی دیگر به عنوان نمونه کار او می‌توان نام برد.

طراح فضای سبز

طرح فضای سبز
England , Somerset , West Monkton , Hestercombe House Garden

لانکلوت براون Lancelot Brown

در سال ۱۷۱۶ متولد شد. به خاطر طراحی بیش از ۱۷۰ باغ و پارک بزرگ به او لقب آخرین طراح قرن ۱۸ انگلستان و بزرگترین باغبان قرن داده شده است. او در طرح‌های خود تلاش می‌کرد تا حد امکان طبیعت را شبیه‌سازی کند و از توده درختان در رنگها و اندازه‌های مختلف استفاده می‌کرد البته به خاطر تخریب برخی از فضای‌سبزهای قدیمی کمی هم مورد انتقاد قرار گرفت ولی خب باز هم نتوانستند لقب بهترین باغبان انگلیس را از او بگیرند! از جمله طرح‌های ماندگار و شاید شاخص‌ترین پروژه وی می‌توان به باغ سلطنتی کیو لندن اشاره کرد.

لانکلوت براون

طراحی فضای سبز
London, Kew Gardens-Palm House

فردیک لاو اولمستد Frederick Law Olmsted

پدر فضای‌سبز آمریکا. او در آوریل سال ۱۸۲۲ در هارتفورد آمریکا به دنیا آمد . نام او را فردریک نهادند. او به همراه همکار خود یعنی کالورت واکس بسیاری از پارکهای حومه‌ی شهرهای آمریکا را طراحی کردند. ازجمله سنترال پارک و پراسپکت پارک نیویورک! او اعتقاد داشت که باید تمام فضای‌سبز حومه‌ی شهرها به طور یکسان در اختیار قشرهای مختلف مردم قرار گیرد که همین امر بیس اصلی پارک‌های مدرن امروزی را به وجود آورد. او همچنین در زمینه آکادمیک نویسنده‌ی بسیاری از برنامه‌ریزی‌های تحصیلی در این رشته و کتاب‌های مختلف در فضای‌سبز می‌باشد.

فردیک لاو اولمستد

طراحی فضای سبز
USA-NY Central Park

آندره لو نوتر André Le Nôtre

در ماه مارس ۱۶۱۳ در پاریس به دنیا آمد. او باغبان رسمی شاه لویی فرانسه نیز بود. او بانی سبک فرانسوی که متأثر از رنسانس است، بود. در ابتدای کار خود باغچه‌ی اشراف و افراد درباری را طراحی می‌کرد ولی بعد از نشان دادن خود در این زمینه راهی دربار و باغبان دربار گشت. از معروف‌ترین‌های او می‌توان به کاخ ورسای، محوطه گرین‌ویچ لندن اشاره کرد.

آندره لو نوتر

طراحی فضای سبز
France-Versailles-Versailles Garden

پیتر جوزف لینه Peter Josef Lenné

طراح نامی قرن ۱۸. همین بس که برخی از طراحی‌های او در پارک‌ها و قصرهایی اجرا شده که هم‌اکنون به عنوان میراث جهانی شناخته می‌شوند. متولد سپتامبر ۱۷۸۹ از شهر بن آلمان می‌باشد هم اکنون هم در طراحی فضای‌سبز آلمانی‌ها حرف اول را می‌زنند! او در سبک کلاسیک آلمانی فضای‌سبز توحر داشت. در طول عمر کاری خود بیش از ۲۵۰ اجرا که اکثر آن پارک و قصرها بودند در کارنامه دارد. از جمله کاخ سلطنتی سن‌سوسی در آلمان، پارک لینه در فرانکفورت، باغ‌وحش شهر درسدن و چند پارک دیگر. از ویژگی‌های طرح‌های او می‌توان به زمین‌های چمن‌کاری‌شده وسیع، دید و چشم‌انداز زیبا به فضای‌سبز حاشیه‌ها و کاشت گروهی درختان و درختچه‌ها با رنگ‌های متضاد با هم، را نام برد.

پیتر جوزف لینه

طراحی فضای سبز
Germany – Potsdam – Sanssouci Park

خانم ماری رینولدز Mary Reynolds

در سال ۲۰۰۲ تنها برنده ایرلندی مدال طلای شوی Chelsea Flower بود. او کار خود را با طراحی یک باغ در Kew ادامه داد. آثار او بسیار ساده و زیبا هستند. طرح باغ Brigit در شهر Galway با مجسمه برنزی یک زن دولاشده در کنار یک آلاچیق چوبی بسیار تأثیر گذار است. او پیکرتراشی مطبوع و دلپذیر، درک عناصر طبیعی و استفاده از نمادهای سلتی به سبکی مدرن و پاک به زیبایی و لطافت گام بر می‌دارد.

خانم ماری رینولدز

طراحی فضای سبز
Ireland – Pollagh – Brigit’s Garden

مطالب مرتبط

فروردین ۱۵, ۱۳۹۶

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

avatar
wpDiscuz
تمامی حقوق متعلق به اف تی سنتر می باشد.